Rok 2022
2021-10-08
W październiku 2022 r. w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki w Akademii Katolickiej w Warszawie przy ul. Dewajtis 3 zostały zainstalowane cyfrowe organy z systemem Hauptwerk, które są dostępne dla studentów AKW. Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy Fundacji Muzyki Sakralnej Cantare Deo z AKW i dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kulury i Dziedzictwa Narodowego:
25 stycznia 2023 r. w Auli im. bł. ks. J. Popiełuszki w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się oficjalna prezemtacja cyfrowch organów z systemem Hauptwerk. Poprzedziła ją Msza św. w kaplicy pod przewodnictwem kad. Kazimierza Nycza z udziałem profesorów i studentów uczelni. W Auli zaprezentowane zostały brzmienia 2 instrumentów: barokowych organów z Bazyliki pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie oraz romantycznych organów z opactwa St. Etienne z Caen (Francja) przez 3 pedagogów AKW: dra Wiktora Brzuchacza, dr Agnieszkę Rybak-Piotrowską i prof. Andrzeja Chorosińskiego.
12 marca 2023 r. miała miejsce inauguracja cyklu „Koncertów muzyki organowej na Bielanach”, organizowanych przez Akademię Katolicką w Warszawie wraz z Centrum Kultury Dobre Miejsce. Wykonawcą koncertu był Aleksander Jan Szopa, utalentowany młody kompozytor i organista, laureat licznych nagród kompozytorskich. Podczas występu korzystał z brzmienia romantycznych organów francuskich z Opactwa St. Etienne w Caen, zbudowanych w 1885 r. przez Aristide Cavaillé-Colla.
14 maja 2023 r. w ramach w/w cyklu recital organowy wykonał Radosław Kustra. prezentując m.in. kompozycje M. Sawy i M. Surzyńskiego, a 11 czerwca .Daniel Strządała.
21 maja we współpracy ze Studium Muzyki Kościelnej AKW w ramach cyklu „Magister et discipuli” FMS zorganizowała w kościele p.w. św. Franciszka w Warszawie koncert trojga studentów pod opieką artystyczną dra Witolda Błaszczyka, a 4 czerwca w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Michałowicach koncert organowy 2 studentów SMK pod opieką artystyczną Pawła Miazgi.
Pod patronatem Fundacji Cantare Deo dwoje dyplomantów Studium Muzyki Kościelnej AKW uczestniczyło w przygotowaniu i zrealizowaniu występów organowych we Włoszech w czerwcu: w Basilica di Santa Maria Assunta w Gandino oraz w kościele S. Allesandro della Croce w Bergamo. Absolwenci Studium mieli możliwość bliższego poznania dyspozycji i traktury dwóch oryginalnych instrumentów barokowych z komentarzem muzykologicznym ks. prof. dra hab. Andrzeja Filabera.
Z inicjatywy FMS 28 sierpnia odbyła się prezentacja dla turystów najstarszych grających organów w Polsce w Kościele Farnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Kazimierzu Dolnym zrealizowana przez 4 studentów Akademii Katolickiej w Warszawie pod opieką artystyczną i komentarzem muzykologicznym Tomasza Kalisza z okazji 400-lecia istnienia organów.
8 października w ramach cyklu "Koncerty muzyki organowej na Bielanach” z recitalem organowym wystapił Daniel Strządała, 12 listopada Łukasz Kołakowski, a 10 grudnia Jan Surma.
W roku 2023 Fundacja współpracowała w nagraniach dwóch płyt CD promujących mniej znane instrumenty organowe w Polsce:
1: „Organy hybrydowe kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach” z muzyką D. Buxtehudego, J. S. Bacha, J. Haydna, M. Karłowicza i Ch. M. Widora (MX093).
2: „Organy kościoła pw. św. Eugeniusza Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu” prezentującej brzmienie instrumentu Viscount Unico 400 z technologią Physis z muzyką barokową i romantyczną (MX095).
5 października 2024 r. FMS wsparła organizacje Jubileuszu 30-lecia działalności Federacji Caecilianum.